4 tipy, jak správně vybrat účetní program

účetní program

Pokud účetní agendu nedelegujete na externí firmu a řešíte ji sami, neobejdete se bez sofistikovaného softwaru. Ale jak účetní program vybrat – respektive čím se při výběru řídit? Určitě ne pouze cenou. Důležité je, aby vám systém sloužil po mnoho let a vždy výrazně usnadnil práci. Řiďte se následujícími radami a nešlápnete vedle.

1) Hleďte na potřeby svého podnikání

Ten umí to a ten zas tohle… Každý jednotlivý účetní systém nabízí jiné (ne)výhody, ovšem podstatné je, aby svou funkcionalitou odpovídal právě vašim požadavkům. K rozhodujícím kritériím patří velikost firmy, rozsah účetní agendy, možnost integrace s CRM systémy, právní forma podnikání, ale také fakt, zda jste plátcem DPH.

Hodit se vám mohou také následující funkce: podpora více jazyků a cizích měn, možnost skenování dokumentů a faktur či jednoduché nastavení veškerých formulářů s ohledem na specifické potřeby firmy.

2) Menší firmy si vystačí s málem

Účetní programy určené pro menší firmy a živnostníky obvykle umožňují také kontrolu výdajů a nabízí i další užitečné funkce. Příkladem takového systému je český RIS Start – základní varianta informačního systému RIS. Kromě modulu pro účetnictví obsahuje licenci pro moduly pro řešení majetku, skladů a obchodu.

Ekonomický informační systém RIS má intuitivní uživatelské rozhraní, přímočaré ovládání a umožňuje bezproblémový přechod na vyšší verzi („roste“ společně s firmou).

3) Úroveň zákaznické podpory

Spousta uživatelů podceňuje význam kvality uživatelské podpory. Dodavatel ekonomického softwaru by měl zajistit pravidelné aktualizace, pružně reagovat na legislativní novinky a umožnit zákazníkům technickou podporu e-mailem či telefonicky.

4) Dejte na zkušenosti ostatních

Nemůžete se rozhodnout mezi několika řešeními? Vodítkem mohou být i uživatelské recenze na internetu. Zapátrejte na webu a zjistěte, zda informační systémy vyhovují ostatním – třeba se dozvíte informace, které vám usnadní rozhodování.

Další články