Airbnb je stále problém. Je třeba změnit zákon, říká vedení Prahy

Airbnb

Neustálé zdražování nájmů je problém zejména v hlavním městě, kde nájem i za drobné byty přesahuje obří hranice. Pokud v Praze bydlíte, moc dobře víte, jak těžké je najít byt, v němž se dá žít, za skvělou cenu. Podle všeho je na vině známá aplikace Airbnb, kde lidé pronajímají své byty za minimální ceny zejména turistům. Vedení Prahy se rozhodlo bojovat proti oblíbené aplikaci, která je však hlavním důvodem nárůstu cen nájmů, a to změnou zákona na regulaci Airbnb.

Vedení hlavního města České republiky požaduje změnu zákona, která by upravila krátkodobé ubytování přes aplikaci Airbnb. Poskytovatelé by tak neměli volnou ruku, jako je tomu nyní, ale museli by například poskytovat údaje o ubytovaných osobách.

Vedení města Prahy chce zavést možnost regulovat Airbnb, a to prostřednictvím vyhlášky. Pražští radní už materiál na vyhlášku schválili.

Stížnosti obyvatel rostou

Požadovaná změna je však také díky stížnostem obyvatel, kterých přibývá. Jen za loňský rok se přes Airbnb uskutečnilo skoro 1,8 milionů přenocování. Jelikož Airbnb ubírá takzvané “kšefty” majitelům bytů, majitelé bytů nemají jinou možnost, než zvedat nájmy, aby nepřišli zkrátka.

Kromě toho se díky Airbnb podílí na snížení bezpečnosti v domech, stejně tak na nepořádku, který přenocovaní napáchají.

Nabízených bytů k přenocování přibývá

Uživatelé aplikace Airbnb si však tento systém velice oblíbili, což ukazuje i neustále se zvyšující počet nabízených bytů k přenocování. Zalíbil se jim nejspíše rychlý zisk, přidává se k aktuálnímu počtu mnoho dalších majitelů bytů, čímž klesají nabízené byty pro rodiny, jež touží po dlouhodobém, nikoli po krátkodobém pronájmu.

Nová vyhláška by měla především zjistit, jestli všichni platí řádně ubytovací poplatky a jestli je vůbec pronajímatelům umožňováno poskytovat své domy či byty k přenocování jiným lidem.

Další články