Akcie Tesly padají k zemi. Může za to nedostatek čipů

Akcie Tesly padají k zemi. Může za to nedostatek čipů

Pokud jste aktivním investorem, pak víte, že akcie společnosti Tesla patří dlouhodobě k nadhodnoceným. Lidé do americké společnosti investují nemalé peníze, jelikož důvěřují krokům Elona Muska. Bohužel to nyní vypadá, že Musk šlápl vedle, což mělo za následek velký akciový propad. Na vině je nedostatek čipů, kvůli kterým musel Elon Musk zavřít svou továrnu. Podle všeho není továrna ve Fremontu jedinou, která má problémy.  

Nedostatek výrobních součástek jako rána pod pás 

Mnozí kritici se v minulosti přikláněli spíše k tomu, že pro společnost Tesla bude ránou pod pás koronavirová pandemie. Kupodivu však za padajícími akciemi není současná situace, ale nedostatek výrobních součástek. Na trhu je zkrátka málo čipů, což dělá vrásky na čele nejen americké společnosti, ale také jiným automobilkám.  

Z důvodu nedostatku součástek se výroba nejen utlumuje, ale také v mnoha továrnách naprosto pozastavuje. S tím souvisí i pokles ceny akcií, který je za poslední dva roky nejprudší. 

Na Tchaj-wanu neprší, čipy proto nejsou 

Člověku v mysli najednou vyjíždí otázka, proč není dostatek čipů k dispozici. Důvodem jsou však nepřejícné meteorologické podmínky na Tchaj-wanu, který je tím největším výrobcem čipů na světě. Bohužel zde neprší – a voda, ta je při výrobě důležitým faktorem a její nedostatek způsobuje problémy.  

Člověka by pravděpodobně nenapadlo, že nevyzpytatelnost globalizace a to, že na jedné straně planety nezaprší, může takovým způsobem ovlivnit výrobu automobilů na druhé straně zeměkoule. Ale je to skutečně tak.  

Paradoxně však období sucha přišlo v tu nejméně vhodnou chvíli, kdy je obrovský nárůst poptávky po elektronice obecně. Lidé nemají zájem jenom o elektromobily, ale také o počítače, televize a mobilní telefony či konzole. 

Další články