Ceny másla nejsou problémem jen u nás!

ceny másla problém i jinde

Aktuálně se v České republice řeší jenom máslo. Na internet se dostávají videa, na nichž jsou lidé zachycení v hotovém amoku, když přivezou máslo ve slevě. Mnoho lidí si říká, že takové problémy jistě v jiných zemích nejsou, ale není to tak. Ceny másla totiž doslovně raketově rostou i v jiných zemích, nejenom v České republice.

Kdo by si pomyslel, že jednou pro nás bude luxus si dopřát chleba s máslem. Většinou se jednalo o to nejprostší jídlo, jaké jsme mohli pozřít, ale nyní se opak stal pravdou a máslo je opravdu luxusní potravina, kterou si zanedlouho budou moct dopřát jenom ti, kteří hodně vydělávají. Ještě do nedávna jsme si mysleli, že toto je problém opravdu jenom České republiky, ale není to tak. Nejvíce rostou ceny másla v sousedních zemích, hlavně tedy v Německu.

Například v takovém Německu je nyní máslo nejdražší za posledních padesát let, což rozhodně není něco, co bychom oslavovali. I když jsme na zdražování byli celkem zvyklí hlavně u zeleniny, protože letos byla úroda poměrně špatná, u másla jsme až takové navýšení cen nepředpokládali.

Proč se máslo tak zdražuje?

Otázkou zůstává, proč vlastně máslo dosahuje takových cen. K růstu cen másla přispívá hlavně rostoucí globální spotřeba. Pro nás se jedná o něco šíleného, ale například ministr zemědělství to vidí poměrně pozitivně, protože díky rostoucím cenám se najednou přinese více peněz zemědělcům.

Co se týče například Slovenska, tady máslo meziročně cenově stouplo o 53 procent. Prodej másla ale klesl jenom o pouhých osm procent. Slováci si asi nakupují do zásoby sice za zvýšenou cenu, ale jistě za nižší cenu, za kterou se bude máslo prodávat za týden.

Jaká cena je pro nás ještě přijatelná?

Podle nedávného průzkumu v České republice se zjistilo, že Češi by chtěli máslo maximálně za čtyřicet korun. Za máslo dávat 70 korun jim přijde přehnané. To raději omezí spotřebu másla nebo máslo vyřadí ze svého jídelníčku úplně.

Další články