Chyby, jakých se vyvarovat ve franšízovém podnikání

Chyby, jakých se vyvarovat ve franšízovém podnikání

Franšízové podnikání je velkým lákadlem i v současné době, kdy venku panuje koronavirová krize. Zatímco na vlastní nohu si stoupá jen málokdo, řada lidí se hrne do pozice franšízanta, jelikož ví, jaké firmy umí ustát aktuální krizi a jaké nikoliv. Dokonce se mnozí ženou pod křídla známých zahraničních rychlých občerstvení, jelikož zde vidí, že i když jsou kamenné pobočky zavřeny, výdejová okénka se prakticky nezavírají, jelikož je stále narváno. Pokud se však chcete ujmout otěže franšízového podnikání, je důležité, aby vám byl vybraný obor blízký. V opačném případě se dopustíme velké chyby, která nebude ani výnosná, ani uspokojivá.  

Výběr nevhodné franšízy, které nemáte, co dát, je jedna ze základních chyb, které se lidé mohou dopustit. Není to však jediná chyba. Takových může být celá spousta. Pojďme si zmínit další, které se však už přímo pojí s franšízovým byznysem.  

Nikdy nic nedělejte za zády franšízora 

Je velmi důležité, abyste nic nedělali za zády svého franšízora. Mějte stále na paměti, že nejste majitelem celé společnosti, ale jste pouze majitelem jedné z poboček, která vystupuje pod zavedenou a známou značkou. Nemůžete se brát jako samostatná jednotka, jste součástí celku, proto na to myslete při každém vašem kroku.  

Většina franšízových společností staví na lidských vztazích. Většina franšízorů dokonce nepřijímá spolupráce s lidmi, kteří nejsou sympatičtí a kteří neudělají dobrý dojem napoprvé. Pokud tuší, že si s danými lidmi nesednou, raději jim nedovolí koupit si jejich dlouho zavedené a fungující know-how. 

Přijměte pravidla hry 

S tím se také pojí další věc, a sice musíte přijmout pravidla hry. Ta jsou předem pevně stanovená a neexistuje, abyste šli skrze ně nebo je jakýmkoli způsobem obcházeli. Jak již bylo zmíněno, nemůžete se jakožto majitel franšízové pobočky považovat za samostatnou jednotku. Jste součástí celku a pořád to mějte na paměti. 

Další články