Dojde nakonec k posunu zavedení elektronické evidence tržeb?

eet2016

K velmi intenzivně diskutovaným tématům nyní patří samozřejmě elektronická evidence tržeb. Ministr financí Andrej Babiš ji plánoval zavést k 1. prosinci letošního roku. Možná ale bude všechno nakonec trochu jinak a dojde k odkladu zavedení.

Na ministerstvu probíhá odborná diskuse

Ozvali se totiž mnozí podnikatelé v čele s Hospodářskou komorou České republiky, kterou vede ekonom Vladimír Dlouhý, s tím, že by zavedení novinky bylo vhodné odložit. Na počátku prosince totiž začíná advent, doba zvýšených nákupů a vyšších tržeb pro obchodníky. Novinka by tak mohla mnoha obchodníkům zkomplikovat život v době, kdy do obchodů míří větší množství zákazníků než obvykle. Nelze totiž vyloučit, že dojde k nějakým technickým problémům, Zatímco donedávna Andrej Babiš posun termínu zavedení evidence striktně odmítal, nyní se k těmto požadavkům staví vstřícněji. Na ministerstvu totiž dochází k diskusi, na téma výhod a nevýhod tohoto posunu. K debatě jsou přizvány i firmy a zatím se datum nástupu novinky do praxe zvažuje. Konečné rozhodnutí o tom, kdy odstartování EET dojde, padne do konce srpna letošního roku.

Voda na mlýn odpůrců

Pro odpůrce elektronické evidence tržeb především z řad opozice současné vlády je posunutí termínu zavedení EET do každodenní praxe vodou na jejich mlýn. Například šéf ODS Petr Fiala se domnívá, že za posunem termínu stojí neschopnost ministerstva financí celou akci včas připravit. Společně s lídry TOP 09 si myslí, že celá akce zaměřená na omezení daňových úniků je nákladná a zbytečná. První fáze zavedení EET se přitom dotkne jenom restaurací a hotelů. Teprve v dalších fázích se do projektu zapojí i další podnikatelské oblasti. Od března 2017 to má být maloobchod a velkoobchod, po roce od tohoto data zemědělství, doprava a také svobodná povolání. Konečně v červnu 2018 má jako poslední přijít řada na vybrané výrobní činnosti a řemesla. Zájem o zavedení EET chce ministr Babiš podnítit i zavedením účtenkové loterie. Ta velmi úspěšně probíhá třeba na sousedním Slovensku.

Další články