Franchising v ČR

franchising v čr

Franchising nebo chcete-li frančíza je způsob, jak se vydat k samostatnému podnikání. Chcete-li podnikat a propracovat se k solidním příjmům, je tohle velmi efektivní řešení. Jde o systém marketingu různých produktů či služeb a technologií, který představuje model podnikání poskytnutím práva používat obchodní značku a know-how společnosti na základě licence druhému podnikatelskému subjektu. Tato licence je poskytována za poplatek.

Franchisové řetězce máme spojeny především s rychlým občerstvením McDonald’s, apod. Franchising je velmi oblíbený především v USA, kde téměř každá firma poskytuje tímto způsobem své produkty a služby, nevyjímaje například realitní kanceláře či prodej automobilů.

Franchising v České republice

V České republice existuje asociace Česká asociace Franchisingu, která sdružuje na národní úrovni poskytovatele franchisingu. Vznikla v roce 1993 a jejími členy jsou jak velké mezinárodní, tak menší tuzemské značky.

V České republice je tento typ podnikání velmi oblíbený. Nabídka franchisingu v České republice je v současné době více než 4 000 subjektů. V současnosti jsou oblíbené nejen fastfoody, ale také řetězce kosmetiky, bižuterie, dětských zábavních center nebo autoservisy a realitní kanceláře.

Ideální je tento typ podnikání pro ty, kdo doposud nemají dostatek zkušeností, chybí jim podnikatelský nápad nebo obchodní duch a přesto chtějí být nezávislí. Prvním krokem jak se stát franšízantem je výběr vhodného konceptu. Pokud ovládáte cizí jazyk, je možné se poohlédnout i v zahraničí. Cena licencí se pohybuje v řádu od sto tisíc do několika milionů korun. S výběrem konceptu rozhodně nespěchejte. Pokud se rozhodnete pro konkrétní franšízu, dojde k podpisu smlouvy a následně k výběru a schválení provozovny a její následné otevření.

Zdroj: byznys.ihned.cz

Další články