IKEA a její nový projekt pro lidi s postižením

IKEA a její nový projekt pro lidi s postižením

Věděli jste, že švédská společnost IKEA se nově představila s projektem, který vychází z utilitaristické filozofie ve smyslu “zlepšování každodenního života pro co nejvíce lidí”. Švédský nábytkářský design se tak rozhodl díky tomuto projektu navrhnout doplňky pro lidi s postižením, které si můžou zdarma vytisknout na 3D tiskárně. Své produkty tak IKEA změnila na přístupné a jednoduché, které neberou v potaz specifické potřeby lidí s různými postiženými.

Nový projekt švédského nábytkářského gigantu vznikl ve spolupráci s neziskovými organizacemi Milbat a Access Israel. Tato spolupráce přinesla zpřístupnění šablon pro 3D tisk doplňků, které mají poslání – mají ulehčit manipulaci a mají se přizpůsobit jejich netypickým požadavkům.

V minulosti jsme se mohli setkat například s nábytkem, který splňoval netypické požadavky postižených. Byly to například křesla s opěrkami na ruce a s opěradly, která podporovaly určitou polohu sezení. Kromě toho byla také kompatibilní s invalidním vozíkem. Dokonce dodnes je možné si tato křesla zakoupit na určitých webových stránkách.

Nový projekt přináší dalších třináct výrobků

Nový projekt IKEI a již zmíněných neziskových organizací přináší rovnou třináct nových doplňků, která jsou pro různé použití. Jak jsme zmínili, jsou plně kompatibilní minimálně s jedním produktem od IKEI, navíc splňují nevšední požadavky lidí s postižením.

Produktová stránka obsahuje celkový náhled doplňku, také popis jeho určení, seznam kompatibilních produktů a také materiál na tisk, případný návod použití daného doplňku.

Jaké doplňky jsou pro lidi s postižením?

Pokud bychom měli být konkrétní, mezi novými třinácti produkty je třeba obří vypínač sloužící k připojení na lampu s malým vypínačem. Jsou určeny hlavně pro lidi s obtížnou motorikou, kteří měli problém s malým vypínačem.

Jiné doplňky například zvyšují výšku pohovky, jiné zase chrání skleněné prvky nábytku před rozbitím, další jsou třeba zvláštní zrcadla, která umožňují vidět, co je na vysokých poličkách.

Další články