Inflace roste, a to rychlostí blesku

inflace roste

Úroda na přelomu loňského a letošního roku nebyla nic moc. Zklamaly dokonce obvykle dobré úrody na těch nejlepších plantážích světa, z nichž bralo zeleninu, ovoce a jiné další suroviny opravdu velké množství supermarketů, hypermarketů a jiných obchodů. Za špatnou úrodu mohlo zejména velmi horké počasí. Tam, kde nesvítilo slunce, naopak velmi pršelo. Záplavy a nepředvídatelné deště zasáhly místa, kde nepařilo slunce. A tak se není čemu divit, že díky těmto záležitostem se nedostalo kvalitní úrody. Zemědělci tedy podstatně zvýšili své ceny. Tato situace měla za následek i zvyšování cen v obchodech, a to zejména tedy na zeleninu a ovoce. Na své zdražování si také přišla i vejce a oblíbené mléčné produkty, zejména jogurty.

Samozřejmě se nám zdražily i pohonné hmoty, ale tento fakt je ostatně už na denním pořádku. Kdo by se stresoval korunami navíc, které rostou opravdu každým dnem. Již každý řidič je připravený na to, že když jede tankovat plnou nádrž, musí si opět vzít o něco více, než si vzal posledně.

Dále byla také zavedena elektronická evidence tržeb, která se nyní dočkala své druhé vlny. Ta však zaznamenala spíše negativní ohlasy, protože díky ní ztroskotalo velké množství podnikatelů.

Všechny tyto fakty mají za následek pouze zvyšování inflace. Tento makro ukazatel roste obrovskou rychlostí nahoru. Ovšem nemůžeme se čemu divit, vždyť jednotlivé věci k tomu spějí, bohužel. Inflace byla na začátku roku dvě celá dvě procenta. Nyní stoupl a o dvě desetiny a během následujících měsíců se má dočkat dokonce i dvou celá osm procent. Podle odhadů letos překročí i hranici tří procent, což je už opravdu do nebe volající. Lidé se najednou strachují dne, kdy vstoupí do obchodu a ceny budou opravdu nepředstavitelně vysoké. Začínají uvažovat, že si začnou pěstovat svou vlastní zeleninu i v panelákovém domě a že lidé s větší zahradou začnou chovat slepice, protože následující vejce jim značně odlehčí náklady na obživu.

Další články