Jaké existují druhy franchisingu?

Jaké existují druhy franchisingu?

Pohybujete se ve světě byznysu nebo se o svět byznysu alespoň zajímáte? Pak vám nemusíme dlouze představovat způsob podnikání zvaný franchising. Jedná se o způsob podnikání na základě licenčních smluv. Je to zkrátka jakýsi systém marketingu produktů, služeb a technologií. Díky licenční smlouvě je možnost otevřít si pobočku už fungující značky. Tuto definici franchisingu možná znáte, ovšem co neznáte, jsou druhy franchisingu 

Jak jsme zmínili, existuje několik druhů franchisingu. Pokud se pohybujete ve světě byznysu, možná jste se s jednotlivými druhy franchisingu už setkali. Pokud se v oblasti podnikání nepohybujete, pravděpodobně nedokážete jednotlivé druhy vyjmenovat. Uděláme to ale za vás.  

Rozdělit lze konkrétně takzvané franšízové systémy, a to podle různých kritérií, podle druhu know-how, podle hospodářské činnosti nebo třeba podle způsobu organizace systému.  

Franchising podle druhu činností 

Podle druhu činností se franchising dělá na distribuční franchising, franchising služeb a také na smíšený franchising. Nesmíme zapomenout na výrobní franchising.  

Franchising podle druhu know-how 

Franšízové podnikání, respektive franšízové systémy se rozdělují také dle know-how, které se předává franšízantovi. Podle know-how se dělí franchising na franchising distribuce produktu a na franchising formulace podniku.  

Franchising podle organizace systému 

Třetím a posledním rozdělením franchisingu je rozdělení podle organizace systému, a to je bezprostřední franchising, master franchising a také regionální zastoupení.  

V České republice je dnes franšízové podnikání velmi atraktivní, zájem roste hlavně o tuzemské franšízové koncepty. O co však zájem není, tak jsou cizí značky. Češi neradi riskují, to se opět potvrzuje i v tomto případě. I když mají cizí značky potenciál uspět na českém trhu, raději se investuje do franšíz, které jsou známé. 

Další články