Jaké zajímavé úvazky přinesla zaměstnanecká krize?

Zaměstnanecká krize

Dobře rostoucí ekonomika České republiky má i své temné stránky. Sice je nezaměstnanost rekordně nízká a zaměstnanost naopak rekordně vysoká, přesto i takto skvělé výsledky dělají problémy. Například zaměstnavatelé nevědí, koho dosazovat na volné pracovní pozice. Bojí se, že zaměstnanci přejdou ke konkurenci, proto raději přidávají na výplatách, aby si své zaměstnance udrželi. Kromě toho se v Česku rozšířila nabídka úvazků a některé z nich jsou víc než zajímavé.

Do nynější doby jsme s mohli vybírat hned z několika forem flexibilního zaměstnání. Mohli jsme mít pružnou pracovní dobu, mohli jsme mít kratší nebo změněnou pracovní dobu, často jsme si volili práci z domova nebo částečnou práci z domova. Mnozí z nás pracovali jenom na dohody, ovšem nyní se Českem začala šířit čtyřhodinová pracovní směna.

Co to je? Týká se čtyřhodinová pracovní směna i mě?

Pokud jste četli knihu „Čtyřhodinový pracovní týden“, tak by se dalo říct, že právě k takovému pracovnímu týdnu se přibližujeme. Zatím sice nepracujeme čtyři hodiny týdně, ale začínáme pracovat čtyři hodiny denně místo běžných osmi hodin. V současné době není tedy čtyřhodinová pracovní směna nabízena všem, ale to se jistě během následujících měsíců změní.

Pro koho je čtyřhodinová pracovní směna určena?

Jak jsme zmínili, zatím se čtyřhodinová pracovní směna nenabízí všem, což je velká škoda. Zatím se nabízí jenom lidem, kteří mají dostatek zkušeností. Právě u těchto lidí se ví, že práci, kterou začátečník udělá za osm hodin, oni ji udělají za čtyři, tak proč je v práci držet.

Čtyřhodinová pracovní směna je v současné době nabízena především technikům, po kterých je obrovská poptávka. Nabízí se však i řemeslníkům, o které je nyní taky obrovská nouze. Nejčastěji se tato směna nabízí zámečníkům, slévačům nebo obchodníkům.

Další články