Kontrolní hlášení DPH: Jak s ním firmy bojují?

Kontrolní hlášení DPH

Velice skloňovaným pojmem jsou v současnosti především kontrolní hlášení. O co vlastně jde a jak tato žhavá novinka funguje v praxi? Není to tak jednoduché, jak by se mohlo zdát.

Příprava zabere i čtyři dny

Kontrolní hlášení plátců dané z přidané hodnoty zachycuje veškeré zdanitelné operace, tedy nákup či prodej firmy od plátců DPH. Podle ministra financí Andreje Babiše má zamezit daňovým únikům. Na druhou stranu je třeba připustit, že pro firmy jde o určitou byrokratickou zátěž na víc. Tu samozřejmě v reálné praxi odnesou hlavní účetní firem, kteří mají celou agendu s tím spojenou na starosti. Průzkumy ukazují, že firmám příprava na tuto akci zabrala jeden až tři dny, u části z nich dokonce i čtyři dny. Ovšem dá se předpokládat, že časem se tento čas sníží, protože účetním přejde proces přípravy takříkajíc do krve a po nějaké době ho budou zvládat mnohem rychleji, řekněme třeba za poloviční nebo třetinový čas.

Vznikají problémy s evidencí

Jak bude kontrolní hlášení úspěšné v praxi, to se teprve ukáže. Zatím totiž funguje poměrně krátkou dobu na to, aby bylo možné jednoznačně posoudit jeho přínos. Jaké problémy se ukazují? Velká část firem bojuje s evidencí, tam měla problémy více než polovina firem. Hodně firem totiž užívá pro evidenci dokladů vlastní systém, navíc nemají ve zvyku uvádět evidenční číslo dokladu úplně všude. Také jde i o vstupní doklady, které firmy často ani neevidovaly. Jde o novinku, u které prostě trvá určitou dobu, než se zaběhne.

Více práce stojí více času i peněz

Podle názoru některých je nyní s DPH přibližně o třetinu víc práce. Také finanční úřady mají více práce, obvykle totiž činí potíže osoby identifikované k dani, které nemají povinnost kontrolní hlášení podávat, nicméně úředníci, jež to nevědí, je po nich chtějí. Tyto dohady stojí čas a zákonitě i peníze. Je proto možné, že se to promítne i do zdražování služeb, protože nikdo nechce pracovat zadarmo.

Nad vším stojí hrozba pokut

Nelze také spoléhat na software, je třeba provádět manuální kontroly. Nad vším totiž visí hrozba termínů a pokut, které nejsou zrovna malé, vždyť horní hranici tvoří 500 tisíc Kč. Podle Andreje Babiše sice má dojít k úpravě a větší toleranci v termínech, nicméně postihy samozřejmě úplně nepominou. Teprve čas tedy ukáže, jak vše bude fungovat. Nechme se tedy překvapit.

Zdroje: financnisprava.cz

 

 

Další články