Koruna posiluje – je na novém maximu!

koruna posiluje

Na nákup chodíme nejspíše denně. Není se čemu divit, vždyť denně potřebujeme něco jíst a pokud denně navíc ještě vaříme a chodíme do práce, něco k snědku vždycky doma být musí. V poslední době se stalo sice populární platit kartou, přesto si někdy i vybíráme, což je někdy hodně zdlouhavý proces, zejména tehdy, kdy je před bankomatem opravdu obrovská fronta, kterou jen tak nemůžeme přeskočit. Platit kartou přece nejde v dnešní době ještě úplně všude, proto bychom se mohli zaměřit na to, že budeme platit i hotově. Umíte si však představit, že byste si po těch dlouhých letech, co počítáte dvoustovky, stovky, padesátikoruny nebo jen koruny museli naučit počítat eura?

Do politiky si neustále volíme především ty politiky, u nichž máme jisté, že se nenechají zmanipulovat k euru. Euro je sice skoro všude, přesto v naší zemi se mu stále vyhýbáme, jak jen můžeme, a to je samozřejmě dobře. Řada už starších lidí by si nejspíš na tuto změnu nezvykla. Navíc k tomuto kroku stále není důvod. Zejména nyní se na takový nápad může rovnou zapomenout, protože koruna posiluje, jak nikdy dřív!

Konec intervencí – koruna dosáhla svého maxima vůči euru

Intervence se tedy dočkaly svého konce. Libra se dočkala svého znehodnocení, koruna se však dostala na vrcholky úspěšné hory. Vůči euru totiž dosahuje svého maxima. Posílila totiž až na dvacet šest celá dvě koruny za euro, což už se jen tak nepamatuje! Koruna je opravdu nejsilnější za poslední roky, to ostatně potvrzuje i Česká národní banka nebo řada analýz, které se aktuálně zaměřují právě na dění kolem intervencí.

Česká národní banka však nedovolila koruně posílit více než pod sedmadvacet korun. Toto omezené posílení je zejména z důvodu deflace a také kvůli snaze, která chce pomoct českému exportu. Intervence skončily především proto, že se splnily dvouprocentní inflační cíle. Inflace je však stále něco, co se neustále mění. Nyní se pohybuje zhruba kolem dvou procent – oproti začátku roku rapidně zpomalila.

Další články