Koruna vůči euru – jak je to nyní?

koruna vůči euru

Česká republika nyní zažívá poměrné úspěchy. Česká ekonomika je na tom opravdu skvěle, nezaměstnanost je na tom nejnižším možném bodě, zaměstnanost je opravdu vysoko. Po nedávných intervencích navíc koruna vůči euru značně posílila. Nejdříve se spekulovalo o tom, že koruna zůstane na 27 korunách za euro, ale naštěstí se už konečně opět posunula směrem dolů a máme tu nejsilnější korunu vůči euru za poslední čtyři roky.

Před vánočními svátky je to opravdu skvělá zpráva, protože řady lidí jezdí nakupovat vánoční dárky někam do zahraničí, nejčastěji do Primarku. Zde jsou oblečení poměrně levné oproti obchodům v České republice. Nyní budou nákupy opět o něco levnější, protože euro je pro nás pouze 25 korun.

Nedivte se, opravdu je to tak. Koruna totiž v nedávné době opět posílila, a to konkrétně na 25,84 korun za euro. To už je víc jak dobré! Doufejme tedy ještě v nižší číslo, abychom nakupovali v zahraničí za naprosté minimum.

Jak koruna klesala

Od dubnových intervencí nikdo nečekal, že by snad koruna mohla ještě posílit. Nejdříve byla koruna vůči euru jenom 27 korun, potom šla během května ještě níže, kdy se přiblížila 26 korunám. To už pro lidi bylo poměrně uspokojivé, ale nynějších 25 korun je pro ně ještě přívětivější. Naposled tak silná koruna vůči euru byla v listopadu před čtyřmi lety, tedy v roce 2013.

Proč koruna posiluje?

Podle dohadů je koruna silnější hlavně díky aktuálnímu růstu české ekonomiky, která nahrává koruně do karet. Také za to mohou třeba akcelerující mzdy a dál i dvouprocentní inflace. Do konce podzimu by podle odhadů měla koruna posílit ještě více, a to až na 25,50 koruny za euro.

Když si řekneme, že v dubnu stálo euro 27 korun a nyní je to o dvě koruny méně, pro někoho je to možná na pohled minimální rozdíl, ale pokud si půjdete směnit peníze, jednoznačně tento rozdíl pocítíte.

Další články