Nezaměstnanost je nejnižší za devět let

nezaměstnanost

Česká republika se aktuálně potýká s mnoha problémy, mezi však ten nejhorší a nejhůře překročitelný se řadí především skoro žádná pracovní síla k dispozici. Nezaměstnanost je sice nejnižší za posledních devět let, přesto zaměstnavatelé nevědí, kde lidi hledat. Nejvíce zaměstnanců totiž odešlo do sezonních prací, kde se pracovní síla nabírala zejména začátkem teplého počasí. Nyní však pracovní síly skoro není, proto řada podnikatelů bohužel krachuje nebo se už delší dobu pohybuje v červených číslech. Pracovní sílu na zaplnění pozic hledají nejvíce v zahraničí, kde se snaží především o německy mluvící jedince. Pracovní sílu také nahrazují stroji, aby nemuseli snížit objednávky nebo měsíční výrobu.

To, že je však nezaměstnanost nejnižší za posledních devět let – to je značný úspěch. V květnu letošního roku jsme se mohli těšit z hodnoty čtyři celá jedna procent. Takovým skóre jsme se nemohli pyšnit dlouho, konkrétně od roku 2008. Meziměsíčně se však bohužel zase snížil počet volných míst, což není tedy vůbec dobré v závislosti s tím, že je nemá kdo obsazovat.

Kolik volných míst je v České republice nabízeno?

Počet volných pozic neustále roste. Nyní se jedná o skoro devět a půl procenta. Pokud by vás zajímalo konkrétní číslo, pak se jedná o sto čtyřiasedmdesát tisíc. Jedná se o nejvyšší hodnotu od ledna roku 1991. S nízkou nezaměstnaností však všechna místa nelze zaplnit, proto se není čemu divit, když velká míra podnikatelů opravdu krachuje. Podíl nezaměstnaných na pracovní pozici je však pět a půl, bohužel chybí ti, kteří se pro dané pracovní místo hodí.

V poslední době se setkáme s nedostatkem zejména svářečů, obráběčů nebo dělníků. Dále také je nedostatek automechaniků a všech těch, kteří by mohli pracovat v automobilovém průmyslu. Chybí taky specialisté do oboru informační technologie. Dokonce je nouze i o řadu finančníků. Nedostatek je i ředitelů různých oddělení.

Další články