Patříte k začínajícím podnikatelům? Prozradíme, jak získat dotaci pro váš byznys

Patříte k začínajícím podnikatelům? Prozradíme, jak získat dotaci pro váš byznys

Podle posledních statistik přibývá lidí, kteří se vrhají do vlastního podnikání. Lidé se zkrátka chtějí postavit na vlastní nohy a chtějí začít pracovat na vlastních snech. Bohužel stále více lidí se také bojí krachu, což je ostatně důvod, proč mnohdy neuspějí. Kdo se ale bojí, nesmí do lesa. Jestliže jste do lesa zvaného podnikání vstoupili, máme pro vás tipy na to, jak získat dotaci pro svůj začínající byznys. Moc dobře totiž víme, že v začátcích je každá koruna potřebná.  

Zejména v prvních měsících, respektive v prvním roce podnikání je každá koruna druhá a peněz není zrovna na rozhazování. Začínající podnikatelé či živnostníci však mohou využít dotace, které jim stát rád dá. Ale v jakém případě? 

Dotaci můžete získat například od Ministerstva průmyslu a obchodu 

Dnes je možné získat dotaci například od Ministerstva průmyslu a obchodu. Podnikatelům totiž zmiňované ministerstvo poskytuje peněžní prostředky ze státního rozpočtu, ale také z evropských fondů. Při rozhodování o tom, jestli dostanete nebo nedostanete dotaci, hraje roli hlavně přínosnost, a to ať už ekonomická, tak společenská nebo ekologická.  

Například lze získat dotaci na technologie, které se využijí v začínajících podnicích. Díky dotaci mohou začínající podnikatelé zakoupit technologie, které potřebují ke svému podnikání, většinou se však dotace vztahují na nevýrobní technologické vybavení. Dotace se však také někdy udělí i na software či výrobní stroje.  

V rámci dotací lze získat až milion korun na technologie, které mají využití v oborech zpracovatelský průmysl, IT a telekomunikace nebo třeba stavebnictví či obchod.  

Dotaci lze získat i na rekonstrukci zastaralých budov 

Kromě dotace na technologie je možné získat dotaci i na rekonstrukci zastaralých budov. O dotaci se však mohou začínající podnikatelé přihlásit jen do posledního dne letošního března, a tak neváhejte a jednejte. 

Další články