Přivedou problémy v OKD do krachu i další firmy?

okd krach

Žhavým tématem je v současnosti stále další vývoj ve společnosti OKD. Je třeba si totiž uvědomit, že problémy spojené s insolvencí tohoto ohromného kolosu nezasáhnou jenom do životů horníků a dalších zaměstnanců pracujících v OKD. Ohroženo je ve skutečnosti mnohem více lidí. Na výrobu této firmy jsou navázány také mnohé firmy.

Na OKD je závislých asi 200 dalších firem

Dosud na tuto skutečnost nikdo neupozorňoval. Všude se hovořilo jenom v kratším časovém horizontu o vyplácení mezd horníků v nejbližší době a dále o jejich situaci v budoucnosti a uplatnění na trhu práce po skončení tržby v OKD. Toto téma donedávna hýbalo a stále hýbe veřejným míněním. Ovšem nejde o jediný problém spjatý s touto firmou. Na výrobě v OKD je do velké míry závislá navíc ještě zhruba dvoustovka dalších firem. To znamená, že k ohroženým horníkům je třeba připočítat i další lidi – zaměstnance těchto firem. Podle odhadů jde o dalších asi 6000 lidí. Jedná se o dodavatelské firmy, které s OKD nyní obchodují, a jejich zaměstnance. Na problém poukázali zástupci Hospodářské komory České republiky.

Společnostem hrozí druhotná platební neschopnost

Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý se zástupci některých těchto firem jednal a upozornil na jejich problémy. Již nyní stojí kvůli OKD mnoho malých a středních firem s 30-50 zaměstnanci před nelehkou situací, protože netuší, jestli vůbec a kdy dostanou zaplaceny svoje pohledávky. Pokud v dohledné době nedojde k jejich vyplacení, může se odehrát tzv. dominový efekt, který může být velice nebezpečný pro celou ekonomiku. Malé a střední firmy se kvůli pohledávkám, které jim OKD dluží, dostat do druhotné platební neschopnosti. To je přivede do problémů a může je to stát existenci. Mnohé firmy svázané s OKD už se proto snaží hledat nové zákazníky, nové podnikatelské příležitosti, aby přežily kritickou situaci.

Další články