Tipy, jak začít podnikat

Tipy, jak začít podnikat

Chcete začít podnikat? Rozhodnout se k tomuto kroku je ten první kámen k úspěchu. Poté se však stojí za to rozmyslet, v čem nebo jak chcete vlastně podnikat. Nabízí se rovnou několik možností. Buďto můžete fungovat jako osoba samostatně výdělečně činná, nebo si můžete založit svoji vlastní živnost. A co víc – můžete využít franšízového systému a mít podnik se jménem, kterou lidé už zkrátka a dobře znají. Takže pro jakou možnost se rozhodnete? 

Když chcete být OSVČ 

Ve většině případů je to následující – lidé chtějí být osobou samostatně výdělečně činnou čili se chtějí postavit na vlastní nohy. Musí fakturovat a podávat daňové přiznání, jsou však svým vlastním pánem a je pouze na nich, jaká bude jejich pracovní doba.  

Zakládání živnosti je navíc poměrně snadné. Musíte si vybrat živnost a zařídit si ji, a to na živnostenském úřadě, kde zaplatíte tisíc korun jako prvotní poplatek a je hotovo. Úředníci vám dokonce obvolají i správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu čili budete mít po starostech. Jen tedy nezapomínejte každý měsíc zasílat potřebné zálohy.  

Když chcete vlastní společnost 

Pokud vám to, že jste osobou samostatně výdělečně činnou vlastně nestačí, pokud chcete mít zaměstnance po svém boku a chcete vybudovat opravdu úspěšný byznys, který bude postaven na pevných základech, založíte si s.r.o. V tomto případě však mluvíme o věci nákladnější a také časově náročnější.  

Abyste mohli založit společnost, potřebujete mít sídlo – alespoň to virtuální. Musíte zamířit k notáři, který sepíše zakladatelskou listinu a musíte mít všechny navazující spolupráce ideálně podmíněny smlouvami.  

Když se chcete stát součástí franšízy 

Taky se však můžete nacházet v situaci, kdy strašně chcete působit ve světě byznysu, ale chcete snížit riziko možného bankrotu, respektive riziko neúspěchu obecně. Pokud tomu tak skutečně je, nabízí se franšízy, díky nimž vstoupit do světa podnikání už pod záštitou zavedené značky. Čili pravděpodobnost úspěchu se tím pádem rapidně zvýší. 

Další články