Vše o předčasných důchodech. Jaká je průměrná výše?

Výše předčasného důchodu

V České republice neustále přibývá lidí, kteří chtějí odejít do předčasného důchodu. Většinou jsou důvodem zdravotní problémy, které nedovolují vykonávat profesi, mnohdy za to může to, že je někdo z rodiny vážně nemocný a člověk se o něj musí čtyřiadvacet hodin starat. Někteří lidé už nejsou fyzicky schopní práce, jiní si hledají práci tak dlouho, dokud to vzdají. Otázkou však je, jak vysoký je předčasný důchod a kolik lidí si sáhne na podprůměrnou sumu?

Jenom během loňského roku do předčasného důchodu odešlo zhruba patnáct tisíc Čechů, což je poměrně hodně. Aktuálně se v předčasném důchodu nachází už skoro 620 Čechů, kteří pobírají takzvaný předčasný důchod. Dalo by se říct, že rok teprve začal a už se nám další žádosti o předčasný důchod hromadí.

Přesto není o co stát. Předčasný důchod je o hodně nižší, než klasický důchod. Průměrná výše řádného důchodu dosahuje zhruba dvanácti tisíc korun, zatímco průměrná výše předčasného důchodu dosahuje jenom deseti tisíc a půl.

Někteří si nesáhnou ani na deset tisíc korun

Bohužel je nutné zmínit, že existují i ti, kteří si nesáhnou ani na deset tisíc korun. Jedná se zhruba o 212 tisíc lidí v předčasném důchodu, kteří mají penzi pod deset tisíc korun, z nichž zhruba 800 seniorů pobírá méně než tři tisíce korun.

Jsou tu i ty, kteří pobírají víc než patnáct tisíc

Na druhou stranu jsou tu i ti, kteří pobírají víc jak patnáct tisíc korun. Jedná se zhruba o sedmnáct tisíc důchodů. A zhruba 381 tisíc lidí, kteří jsou v předčasném důchodu, pobírají penzi v rozpětí od deseti do patnácti tisíc korun.

Bohužel je to volba každého člověka. Každý člověk, který chce odejít do předčasného důchodu, musí počítat s tím, že se mu důchod zkrátí, a to natrvalo. Navíc musí získat pojištění na 35 let. Někdy však člověk nemůže jinak, důvodů, proč lidé odchází do předčasného důchodu, je hned několik, jak jsme zmínili výše.

Další články