Zájem o bytové jednotky roste i u mladých

Zájem o bytové jednotky roste i u mladých

V poslední době se doslova roztrhl pytel s hypotečními úvěry. A nemůžeme se tomu divit. Strach z inflace je tak silný, že lidé investují do toho, co jim přijde jako rozumné. A to jsou nemovitosti. Zatímco někteří si kupují byty pro své vlastní bydlení, jiní mají danou nemovitost ryze jako investici, ze které chtějí v budoucnu vytěžit. Zájem o vlastní bydlení roste i u mladých, ti se však spíše poohlíží po menších bytech. Podle průzkumů se však menší byty řadí k těm nejdražším a z dlouhodobého hlediska i k nejvíce předraženým.  

Vlastnit nemovitost chce více jak sedmdesát procent mladých lidí 

I když se postupně začíná i mezi Čechy dostávat trend nájemního bydlení, stále má ještě valná většina tendenci něco fyzicky vlastnit. A mezi takový majetek patří také vlastní nemovitost. Podle průzkumů chce mít vlastní nemovitost až sedmdesát procent Čechů pod třicet let. Jak ale bylo zmíněno, ohlíží se spíše po menších bytových jednotkách, jako jsou byty o velikosti 2+1.  

Co také ukázal nedávný průzkum, tak to, že mladí lidé do třiceti let spoléhají na pomoc rodiny. I proto se ostatně nebojí požádat si o hypoteční úvěr nyní, dokud nejsou banky opět přísnější k žadatelům z důvodu vysokého rizika, které se každým dnem zvyšuje.  

Byty jako investice 

Vedle lidí toužících po vlastním bydlení se však najdou mezi námi i ti, kteří přemýšlí nad pořízením takzvaného investičního bydlení. Mluvíme o dvou pětinách populace, která investiční bydlení zvažuje. Populární je myšlenka především v Karlovarském kraji, kde se ostatně díky pandemii snížily ceny nabízených nemovitostí. A jelikož mluvíme o jinak velice oblíbeném městě, jež láká turisty ze všech koutů světa, koupit zde nemovitost je opravdu trefa do černého. Pokud se však přečkají dlouhé měsíce, kdy turisté do Česka volně jen tak nevstoupí.  

Mnozí lidé uvažují o investičním bydlení proto, aby si vybudovali jistý pasivní příjem, a tím pádem si usnadnili situaci při zakládání rodiny. To také vyplývá z nedávného průzkumu. 

Další články