Zaměstnanecká krize pokračuje. Pracovníci putují až z vězení

Zaměstnanecká krize pokračuje. Pracovníci putují až z vězení

Krize jménem zaměstnanecká krize stále v České republice pokračuje. Stále není jediného řešení, které by nějak změnilo situaci na pracovním trhu. Zaměstnavatelé nemají pracovníky, nyní je sice zachraňují letní prázdniny, ale studenti brzy půjdou zase do škol a znovu budou pracovní místa neobsazená. Už nepomáhá ani zvyšování mezd, lidé zkrátka nejsou, respektive nejsou lidé, kteří by byli ochotní pracovat. Lidí by bylo, ovšem ti, kteří jsou ochotni jít do práce, těch opravdu moc není. Zkrátka se mezi námi stále najde mnoho těch, kteří chtějí žít ze sociálních dávek, a to jim ostatně k životu stačí.  

Nicméně zaměstnavatelé jsou opravdu zoufalí. Nedostatek pracovníků se negativně projevuje na chodu podniku. Rozhodli se proto přestat lákat cizince, kteří do Česka moc nechtějí, místo toho začali hledat zaměstnance ve vězení.  

Proč jsou atraktivní vězni? 

Každý den z několika věznicí v České republice vyjíždí autobusy s vězni, s nimiž nebyly v minulosti problémy, aby pomohli firmě bez zaměstnanců zajistit pravidelný chod firmy. Pro firmy jsou vězni symbolem několika výhod. Například ušetří na pracovní síle, vězni také mohou pracovat na směny, což je dnes velmi neatraktivní součást pracovního závazku.  

Samozřejmě je třeba říct, že ne všechny věznice umožňují vězňům, aby pracovali, respektive ne všechny věznice umožňují, aby firmy si mezi vězni hledají své dočasné zaměstnance.  

Pro vězně je práce za odměnu 

Na práci do firem se posílají jenom takoví zaměstnanci, kteří jsou slušní, mají mírnější režim a mírnější trest. Samozřejmě se neposílají vrazi nebo psychicky labilní jedinci. Pro vězně je práce v nějaké firmě oproštěním od každodenních myšlenek, je to pro ně “chvilka na vzduchu”. Dostanou se do nového prostředí, mohou si dokonce vydělat nějaké peníze pro rodinu, což je jejich motivace.  

Odsouzené ve výrobních halách školí mistr, jednotliví vězni se dokonce mohou ve firmách posouvat na lepší místo. Pokud jim skončí trest, můžou se vrátit na místo, kde během odpykávání trestu působili.  

Další články