Franchising ve světě

Pobočkám McDonald’s se u nás daří

Mezi nejznámější zahraniční franšízu patří McDonald´s. McDonald´s Corporation je společností provozující rychlé občerstvení. Založena byla již v roce 1940 bratry McDonaldy, kteří otevřeli první stánek v Kalifornii. V roce 1955 ji převzal podnikatel a syn českých emigrantů Ray Kroc.

Hlavním a nejdůležitějším produktem této franšízy je hamburger, kuřecí maso a hranolky. Se sítí restaurací v USA i po celém světě si řetěz vybudoval kvalitní a silnou značku, patří mezi symboly obchodního úspěchu. Velkou část restaurací neprovozuje firma přímo, ale poskytuje je pomocí franchisingu, kdy ve většině případů nevlastní objekt restaurace, ale pouze její vybavení. Mateřská firma pak zajišťuje a především kontroluje úroveň každé franchisové restaurace a stará se o marketingovou politiku a zásobování.

Historie McDonald´s

První restaurací, kterou Richard a Maurice McDonaldovi otevřeli 23. července 1940 v San Bernardinu v Kalifornii. První restaurace franchisového typu pak byla otevřena v roce 1955 Rayem Krocem. R. 1960 byla firma přejmenována na McDonald’s Corporation. V lednu 1966 vstoupila na akciový trh.

MC Donald´s působí v celém světě

V roce 2007 byl Mc Donald ´s rozšířen za pomoci franchisingu do 122 zemí světa, kde funguje více než 30 000 restaurací a denně obslouží dohromady přes 47 milionů zákazníků. Nedařilo se mu pouze v Bolívii, kde v roce 2011 zkrachoval. Problémy měla firma v Rusku, když si konzumenti u soudu stěžovali na to, že firma neuvádí na obalech všechny informace o surovinách. V České republice patří mezi největší provozovatele sítě rychlého občerstvení. Jako franchising v ČR provozuje 95 restaurací, největší počet z nich je v Praze.

Podobných firem jako MC Donald ´s, které působí po celém světě je hned několik a nejde jen o fast food, ale i o automobily, realitní kanceláře, prodejny šperků, kosmetiky a řadu dalších.

Další články