Amazon řeší problém s daněmi – kolik má doplácet?

amazon problém s daněmi

Pokud se rozhodnete založit si svůj vlastní podnik, měli byste rozhodně vědět něco o vaší konkurenci. Přece jenom dneska už je v tomto světě vymyšleno snad všechno, ale zároveň se dá všechno udělat jinak a líp. Pokud začnete bojovat se svou firmou například proti Amazonu, možná by vás mohlo zajímat, že se konkrétně tato firma nyní potýká s nepříjemnosti kolem daní.

Daně jsou nepříjemností každého podnikatele, ale většinou se s nimi potýká až na začátku nového roku, kdy je tříměsíční lhůta pro odevzdání daňového přiznání. Amazon se ale s daněmi potýká už nyní, protože v Lucembursku musí doplatit konkrétně čtvrt miliardy eur. Amazon tak začne daně nenávidět jistě mnohem více než ostatní podnikatelé.

Daňové výhody nakonec nevýhodou

Tuto platbu musí Amazon provést proto, že právě Lucembursko této společnosti poskytlo takzvané daňové výhody, které byly právě v částce 250 milionů eur. Jenže až nyní se Evropská komise rozhodla, že tyto výhody byly neoprávněné, tudíž Amazon musí Lucembursku peníze vrátit, a to do posledního eura. Není to problém tak Amazonu, jako konkrétně Lucemburska, které se nyní brání a říká, že se o nedovolenou státní podporu rozhodně nejednalo.

Evropská komise se nyní do hloubky dala do prošetřování daní Lucemburska a zaměřila se hlavně na obchodní styky s Amazonem.

Lucembursko a zvýhodňování dalších společností

Tato situace ale nikoho kupodivu nepřekvapuje. Už v minulosti se totiž Lucembursko snažilo zvýhodnit i jiné společnosti, mezi něž se řadí například Fiat nebo oblíbená kavárenská síť Starbucks. Daňové výhody se ale podle všeho měly týkat až 35 firem. Mimo styky s Amazonem se šetří taky případy spojené se společnostmi McDonald’s nebo GDF Suez.

S daněmi má ale problém i Irsko, které se nyní musí dostavit před nejvyšší evropský soud z důvodu nelegálních daňových výhod v hodnotě 13 miliard eur, které doposud nebyly vymoženy od společnosti Apple. V přepočtu se jedná o zhruba 336 miliard korun.

Další články