Co je třeba zvážit, než se pustíte do franchisingu

Co je třeba zvážit, než se pustíte do franchisingu

Franšízové podnikání je pro mnoho lidí velkým lákadlem. A nelze se tomu divit. Přece jenom mluvíme o způsobu, jak se dostat do světa byznysu bez vysokého rizika neúspěchu. Jenže není to pro každého. Než utratíte veškeré své úspory za know-how nějaké společnosti, je zapotřebí skutečně zvážit, zdali je způsob podnikání pro vás či nikoliv. Není dobré podstupovat něco impulzivně, rozhodovat se unáhleně. To, že odkoupíte známou značku ještě neznamená, že uspějete.  

Vyberte si obor, který je vašemu srdci blízký 

Možná můžete být dostatečně kreativní, možná můžete mít smysl pro detail, ale pakliže nemáte ostré lokty, ve světě byznysu vám nepomůže ani zavedená značka, která už má své jméno na trhu. Pakliže ve své schopnosti ale věříte, pakliže jste rozhodnutí stát se podnikatelem, pak si vyberte vhodný obor.  

Mnoho lidí dělá tu chybu, že si vybírá podle ziskovosti nebo obratu společnosti. Jenže takto si vyberete pouze franšízu, ke které nemáte blízko a které nemůžete vůbec nic předat. Je důležité si najít takovou firmu, která je vašemu srdci blízká, ve které se orientujete a jejíž obor je vám vlastní.  

Pokud se budete obávat o nějakou provozní stránku, tu nechte při výběru “plavat”. Po odkoupení každý správný franšízor franšízanta zaškolí a vysvětlí interní stránku věci.  

Jak jste na tom finančně? 

Než se unáhlíte kývnout na nějakou nabídku, řádně si promyslete vaši finanční situaci. I když je obor skvělý, i když mu rozumíte, nechcete se přece zadlužit. Těsně před hledáním ideálního byznysu proto sečtěte vaše úspory a zjistěte, jaký je váš počáteční kapitál.  

Franšíza je v tomto ohledu stejná jako každý jiný byznys. Bez kapitálu se zkrátka neobejdete. Jenže v případě franšízy padne na know-how, licenční smlouvy a také na další poplatky s převodem a obchodem jako takovým spjaté.  

Další články