Proč podnikat jako franchisant?

Proč podnikat jako franchisant

Pokud právě vstupujete s rozechvěním na půdu podnikání a uvažujete, zda do toho jít sami nebo formou franchisingu, do začátků vám může být právě franchising dobrým učitelem s perfektním zázemím v zádech. Proč zvolit pro start vašeho podnikání zrovna franchising?

Podíváme-li se na evropské statistiky, vychází nám jasný závěr. Právě franchising dokáže být až 6 krát bezpečnější než třeba freelancing, což je forma podnikání úplně na volné noze. Jestliže vám do začátku toto zjištění nestačí, máme i spoustu dalších pro. Důvodů, proč je zrovna velmi dobré si zvolit v rámci svého podnikatelského plánu právě formu franchisingu je hned několik.

Prosazování značky

Nemusíte se sáhodlouze prosazovat, vaše značka, kterou se hodláte reprezentovat, je již dávno vybudovaná. Pokud se pustíte do podnikání pouze sami na volné noze, musíte dát spoustu úsilí a peněz k tomu, aby o vás svět uslyšel. V tomto případě už o vás svět ví v momentě, kdy začínáte podnikat.

Moci se nezabývat budováním vaší značky, představuje velký luxus do začátku. To totiž může trvat i dlouhé desítky let. Než je značka brána jako ekvivalent kvality, pěkně dlouho to trvá. Franchisa tento problém neřeší, práce už je hotová a vy už jen sklízíte cizí plody. S trochou úsilí ale budou i vaše.

Pro franchising hraje spousta výhod

Jako první velký argument je fakt, že při této formě podnikání vám hrozí mnohem menší riziko neúspěchu. Veškeré statistiky potvrzují, že dokonce až polovina začínajících podnikatelů na volné noze své podnikání formou freelancingu, tedy na volné noze nezvládne, a záhy skončí s neúspěchem.

U franchisy existuje tedy výrazně menší riziko, neboť máte k dispozici konkrétní léty ověření podnikatelský plán, který zaručeně již funguje. Budete se učit, kopírovat, napodobovat, zlepšovat a rozvíjet. Klíčová je zejména volba lokality, místa a prostor k podnikání. Je třeba najít ke svému podnikání to správné místo, kde chybí právě taková pobočka dané franchisy, kterou jste si pro své podnikání vybrali.

Navíc na to nebudete úplně sami, o velký podíl práce se rozdělíte a získáte velké zázemí i podporu. Franchisant tak nemá starosti zejména o systém a strategii. Tyto úkoly za něj řeší centrála. Má tedy čas se věnovat rozvoji obchodu a to je velký bonus. Moci řešit pouze operativní záležitosti, které se týkají pouze vaší provozovna a pobočky, je velká úleva.

Podnikání sebou nese hodně stresu a s franchisorem v zádech vám jej spousta také odpadne. Odpadnou vám všechny povinnosti týkající se třeba dlouhodobého plánování a firemní strategie. To je mnoho hodin práce navíc. Získáte ověřené know-how na samém startu podnikání. Máte k dispozici mentora, který vám pomáhá v mnoha směrech, a procházíte školením vy i vaši zaměstnanci.

Na začátku vždycky řešíme peníze a tady dostanete také lepší přístup k úvěrům, leasingu a pojištění. Franchisového podnikání má větší šanci získat úvěr, jako vstupní kapitál. Budete taky nakupovat za nižší ceny přímo od franchisora. Ceny budou mnohem příznivější, než nákup ve velkoobchodě. Franchisant je součástí velkého obchodního řetězce a má možnost získat slevy a výhody od velkých dodavatelů.

Další články