Čína bojuje za záchranu pand. Je tomu tak skutečně?

Čína bojuje za záchranu pand

Panda velká patřila dlouhou dobu mezi kriticky ohrožené druhy zvířat. Díky velké snaze čínských ochránců přírody se nyní o pandách velkých mluví jako o druhu „zranitelném“. Panda velká se dlouhodobě potýká s problémy, spojenými s narušováním oblastí, ve kterých přirozeně žije, což je propojeno s nízkou porodností. Pandě se povětšinou rodí jedno až dvě slepá mláďata, přičemž z dvojčat přežívá ve většině případů jen jedno z nich.

Čínská vláda investovala velké množství finančních prostředků k tomu, aby znovu vytvořila prostředí, které bude pandám vlastní, a mohly zde spokojeně žít. Je úctyhodné, že za posledních deset let počet pand vzrostl o celých sedmnáct procent. O této skutečnosti informoval britský deník TheTelegraph. Čínské snahy o záchranu pand mají ale i své kritiky. Někteří o Číně v tomto ohledu mluví jen jako o byznysu a divadle, o opravdovou záchranu druhu ve skutečnosti prý nikomu nejde. Velice kontroverzní je čínský pronájem pand. Čínská vláda vydělává miliony dolarů na tom, že půjčuje pandy do světových zoologických zahrad.

Panda považuje za svůj domov bambusové houštiny. Panda je považována za šelmu, přesto se živí převážně rostlinami. Podle agentury IUCN že během následujících osmdesáti let ubude v důsledku klimatických změn bambusu v přírodě a to o 35%. To by mohlo pro tohoto savce znamenat velké problémy ve stravování. Dospělá panda váží až sto šedesát kilogramů a je dlouhá až dva metry.

Další články