Jeden guvernér ČNB skončil, ale devizová politika se nemění

devizova politika

Proběhla již avizovaná výměna na postu guvernéra České národní banky (ČNB). 30. června 2016 na této pozici skončil Miroslav Singer a od 1. července 2016 ho nahradil Jiří Rusnok. Přinese tato výměna nějakou zásadnější změnu politiky ČNB? Ukazuje se, že nikoli.

Pokračuje již nastolený kurz

Vypadá to, že banka bude pokračovat v dosud nastoleném kurzu. Především se v tomto případě jedná o to, že budou i nadále probíhat devizové intervence této instituce. Alespoň bankovní rada ČNB se 30. června 2016 vyjádřila v tom smyslu, že tyto kroky vedoucí k oslabení koruny bude dělat určitě do poloviny roku 2017. Tehdy by zřejmě podle odhadů mohlo uvedené opatření skončit. Zároveň ale vše závisí na očekávané inflaci. Jestliže by se inflace promítla do vývoje mezd, je ČNB stále připravena českou měnu oslabit ještě více, což zmínil odcházející guvernér Miroslav Singer, kterému nyní skončil jeho šestiletý mandát.

Zamíchat kartami může i brexit

Další devalvaci může podpořit i rychlejší růst mezd, který v současnosti nastává především v soukromém sektoru. Právě ten je totiž rizikem. Může způsobit vyšší inflaci a to by samozřejmě intervence protáhlo. Ovšem trochu rozvířit situaci stran intervencí může i mediálně tolik diskutovaný brexit. Právě vystoupení Velké Británie se možné stane důvod dalšího prodloužení intervencí, a to až do konce roku 2017. Zatím je ale ještě předčasné na toto téma spekulovat, a proto k tomu nedošlo ani na tiskové konferenci odcházejícího a nově jmenovaného guvernéra. Všechno ale ukáže teprve budoucí vývoj. Údaje říkají, že Česká národní banka do současnosti provedla devizové intervence za cca 530 miliard korun. Další zprávou je, že úrokové sazby zůstanou i po Singerově odchodu beze změny a stejně tak i kurzy.

Další články