Sledovací aplikace jako nejhorší hrozba mobilních telefonů

Sledovací aplikace jako nejhorší hrozba mobilních telefonů

Chytré mobilní telefony má dnes prakticky každý. Klasické tlačítkové telefony dokonce opouští i tu nejstarší generaci, která se snaží učit s dotykovým mobilním telefonem. Zatímco někteří volí mobilní telefony společnosti Apple, které mají svůj operační systém, jiní jsou stále věrní mobilním telefonům, které mají ještě operační systém Android. V obou případech se však musíme pozastavit nad jednou věcí, a sice nad mobilními aplikacemi. Mobilní aplikace jsou dnes naprostou samozřejmostí a jen hrstka lidí si dokáže představit bez nich svůj den. A i když mnohé jsou nám ku prospěchu, jiné jsou spíše na škodu a jsou pro nás obrovskou hrozbou.  

Pozor na sledovací aplikace 

Nejhorší jsou především mobilní aplikace, které jsou sledovací. To potvrzují i odborníci, kteří zjistili, že tou největší hrozbou pro mobilní telefony (především pro ty s Androidem) jsou sledovací softwary. Konkrétně mluvíme o programech Cerberus a Guardian, které se velice často využívají ke sledování mobilních telefonů. Podle průzkumů, které se prováděly během letošního roku, se ví, že tyto programy, respektive aplikace používající tyto programy stály za napadením mobilů u nás z šesti procent.  

Lidé nejsou sledováni jen kvůli marketingu či obchodu 

Mnohé z nás jistě napadne, že sledování lidí není nic obvyklého. Jenže v tomto případě nemluvíme o sledování, které by bylo používáno pro marketingové účely nebo pro obchodní účely. Mluvíme o takzvaném stalkerwaru, který bývá zneužíván například ke sledování partnera bez jeho vědomí. Jedná se o software, který umí sledovat polohu nebo vymazat zařízení na dálku či číst textové zprávy. Umí mimo jiné i přesměrovat hovory, dále pak ovládat zařízení s pomocí SMS příkazů nebo odeslat video konkrétnímu člověku.  

Bohužel programy využívající zmiňovaný software jsou běžně ke stažení v mobilních obchodech. 

Další články